5 pomysłów na weekend
w górach

Weekend w Zakopanem?
Czemu nie!

Zimowa Stolica Polski czy Stolica Polskich Tatr to określenia, które bez wątpienia pasują do Zakopanego. Największe miasto położone u podnóża najwyższego górskiego pasma w Polsce ma w sobie coś magicznego i uniwersalnego jednocześnie. Bez względu na porę roku czy pogodę w Zakopanem można miło spędzić czas na kilka sposobów i to niezależnie od wieku!

1. Górskie wędrówki dla tych mniej i bardziej doświadczonych

Zakopane to doskonała baza wypadowa w Tatry Wysokie i Zachodnie. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wspinaczek jak i Ci, którzy po prostu chcą na chwilę uciec od miejskiego zgiełku i odpocząć podziwiając piękno natury. Wiele szlaków wytyczonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego dostępnych jest cały rok, należy jednak być na bieżąco z prognozami pogody i pamiętać by ruszając w góry zadbać o odpowiedni ekwipunek.

Trasy dla początkujących:

Morskie Oko
Gubałówka
Rusinowa Polana
Gęsia Szyjka
Sarnia Skała
Nosal
Kalatówki
Hala Gąsienicowa oraz Czarny Staw Gąsienicowy
Dolina Białego
Dolina Małej Łąki
Dolina Kościeliska
Dolina Chochołowska

Trasy dla bardziej zaawansowanych:

Rysy – najwyższy szczyt Polski
Kościelec
Wołowiec
Kasprowy Wierch
Giewont
Szpiglasowy Wierch
Kozi Wierch
Orla Perć – najtrudniejszy szlak w Tatrach
Czerwony Wierchy
Ornak oraz Starorobociański

2. Widoki dla tych, co wolą patrzeć niż się wspinać

Dla tych, którzy nie czują się na siłach lub zwyczajnie nie mają tyle czasu, ale chcą poczuć magię Tatr, Zakopane również ma przygotowane rozwiązanie. Zamiast wspinać się na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch można skorzystać z „podwózki”. Kolejka terenowa na Gubałówkę, liczy sobie około 1298 metrów. Z samego szczytu podziwiać piękną panoramę Zakopanego, a w pogodne dni wprawne oko dostrzeże całe Podhale, Pieniny, Gorce, a nawet Babią Górę. Na Gubałówce jest także mnóstwo restauracji, straganów z pamiątkami, można wypożyczyć leżaki lub po prostu pospacerować.

Dla tych, którzy chcą jednak podziwiać świat z nieco wyższego pułapu czeka kolejka linowa na Kasprowy Wierch ze stacją początkową w Kuźnicach, działająca tutaj od 1936 roku, a jej trasa to nieco ponad 4 kilometrów. Bliskość Świnicy (2301 metrów n.p.m.) i fakt, że sam Kasprowy Wierch wznosi się 1987 metrów nad poziomem morza sprawia, że można się poczuć malutkim.

Jeśli natomiast naprawdę brakuje nam czasu, to warto odwiedzić Rówień Krupową zarówno Górna jak i Dolną. Jest to po prostu ogromny park w samym centrum Zakopanego (nie sposób przegapić, choćby przez ogromny drewniany napis ZAKOPANE) za którego roztacza się fantastyczny widok na Giewont. Natomiast jeśli szukacie trochę więcej spokoju od zgiełku miasta, to niecałe 10 minut od centrum znajduje się punkt widokowy Antałówka, z którego fantastycznie widać zachody słońca.

3. Czysty relaks? Należy się każdemu!

W mniej pogodne dni lub gdy po prostu nie mamy ochoty spacerować, a zażyć błogiego relaksu polecamy baseny termalne, których w okolicach Zakopanego nie brakuje. Do wyboru mamy kompleks Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Szaflary w Szaflarach oraz największy kompleks tego typu w Chochołowie czyli Chochołowskie Termy. W każdym z tych miejsc baseny znajdują się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, co sprawia, że korzystać z nich można o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Woda utrzymywana jest w przedziale między 28 a 36 stopni Celsjusza. Atrakcje dla siebie znajdą tam zarówno dzieci jak i dorośli więc jest to ciekawa alternatywa dla całych rodzin.

4. Magia historii w Zakopanem

Zakopane jako Stolica Polskich Tatr ma do zaoferowania również wiele atrakcji związanych z samym miastem. Zacznijmy od najsłynniejszej podhalańskiej ulicy jaką są Krupówki. To na tym deptaku toczy się życie miasta i to tutaj znaleźć można liczne restauracje, sklepy, miejscowych artystów oraz stragany z lokalnymi wyrobami, obok których nie można przejść obojętnie.

Jeśli lubicie odkrywać historię i klimat miejsca, w którym się znajdujecie serdecznie polecamy Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Wybudowane w Stylu Zakopiańskim i działające od 1889 roku, jest jednym z największych muzeów regionalnych w Polsce.

Odchodząc nieco od Krupówek warto sprawdzić takie miejsca jak Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego (wstęp jest bezpłatny, ale warto wcześniej zarezerwować bilety przez internet). Ścieżka edukacyjna trwa około godziny, a wszyscy miłośnicy tatr znajdą tutaj coś dla siebie. Szczególne wrażenie robi świetnie odwzorowana jaskinia, w której słychać kapiącą wodę i przelatujące nietoperze! Na samym końcu zwiedzania znajduje się niezwykła sala odkryć czyli coś dla najmłodszych, gdzie dzieci po przez zabawę będą mogły nauczyć się odnajdywać w terenie lub rozpoznawać odgłosy zwierząt.

Spacerując jedną z najstarszych zakopiańskich ulic czyli Kościeliską zobaczyć można wiele pięknych regionalnych drewnianych willi. Szczególną uwagę warto zwrócić na Willę Koliba, w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Osoby nieprzypadkowej, zakochanej w Tatrach i Podhalu, próbującej zachować niepowtarzalny klimat Stylu Zakopiańskiego.

Odbiegając nieco od kultury i sztuki można zaglądnąć do Muzeum Oscypka, bo kto wyobraża sobie wyprawę do Zakopanego bez spróbowania tego góralskiego serka? Jest świetne miejsce także dla najmłodszych, w które uchyla nieco rąbka oscypkowej legendy.

Spacerując po Zakopanem nie trudno nie zauważyć wielu pięknych, drewnianych obiektów sakralnych. Kilka z nich wartych zobaczenia to chociażby: Kaplica na Jaszczurówce zaprojektowana przez wspomnianego już Stanisława Witkiewicza, Sanktuarium na Krzeptówkach, Stary Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej obok którego znajduje się zabytkowy, najstarszy w Zakopanem Cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz Kościół na Harendzie przeniesiony do Stolicy Tatr w 1947 roku z Zakrzowa koło Lanckorony.

5. Zimowa Stolica Polski

Góry są piękne cały rok i bez względu na to czy mamy jesień, zimę, wiosnę czy lato, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że to właśnie zimą, stolica Polski przenosi się pod same Tatry i to nie bez powodu! Jeśli zależy nam na aktywnym spędzaniu czasu, to właśnie z Zakopanego lub pobliskiego Kościeliska, Poronina, Białki czy Bukowiny można uczynić bazę wypadową na zimowe szaleństwa.

Dla bardziej wprawionych narciarzy na pewno godne plecenia są trasy zlokalizowane na Kasprowym Wierchu. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem idealne będą stoki na Nosalu, Herendzie, Polanie Szymoszkowej czy Gubałówce. Ostatnia lokalizacja ma dodatkowo do zaoferowania specjalny park przygotowany z myślą o tych, którzy zamiast dwóch desek wolą jedną. Wszystkie te lokalizacje posiadają możliwość wypożyczenia sprzętu lub wynajęcia instruktora, a gdy zgłodniejemy na pewno nie będziemy rozczarowani.

W okolicach Zakopanego znajdzie się też miejsce dla amatorów biegania na nartach. Jest to fantastyczna odskocznia od zatłoczonych stoków i możliwość nadania zwykłemu, zimowemu spacerowi wśród tatrzańskiej natury zupełnie nowego wymiaru. Aby znaleźć trasy idealne do biegania na nartach nie trzeba uciekać daleko od centrum Zakopanego. Już w sąsiedztwie Krupówek znajduje się trasa na tak zwanej Równi Krupowej licząca sobie 5 kilometrów i idealna do nauki. Można też skorzystać z trasy biegowej Centralnego Ośrodka Sportowego, na której trenują zawodowcy. Warto jednak wiedzieć, że jest ona płatna i pierwszeństwo mają trenujący na niej sportowcy. Trasy biegowe znajdziemy także w Białce Tatrzańskiej i Jurgowie, a jednym z najlepszych jest 10 kilometrowy odcinek Kościelisko - Kościelisko Chotarz, który powstał z dzięki grupce zapaleńców. Naprawdę warto sprawdzić.

Górskie, zimowe wyprawy pieszo również mają swój klimat i naprawdę warto odwiedzić Dolinę Chochołowską, Dolinę Białego, Dolinę Strążyska czy Morskie Oko pieszo wśród otulonych śniegiem drzew. Zimą można również wybrać się w wyższe partie gór. Warto mierzyć jednak siły na zamiary i odpowiednio się przygotować. Sprawdzić dokładnie trasę, pogodę, odpowiednio się ubrać i zabrać ze sobą prowiant na drogę.

A wieczorem, aby się zrelaksować i poczuć prawdziwy zimowy, góralski klimat można skorzystać z Magicznego Kuligu po Zakopanem. To ciekawa i naprawdę robiąca wrażenie wyprawa saniami przez malownicze tatrzańskie doliny z kubkiem grzańca w ręku, w rytm góralskiej muzyki. Ponad godzinna podróż 10 lub 12-osobowymi saniami kończy się huczną biesiadą. Kulig organizowany jest również latem, gdy sanie zamieniane są na góralskie wozy.

Poznaj naszą wyjątkową kolekcję apartamentów

Sprawdź i zarezerwuj teraz!